DUCHOVNO

Objev svou vnitřní sílu a žij svůj sen

Duchovno je oblast, která obsahuje všechny věci, které řešíme „v duchu“.
Hlavní věc, která spojuje všechny duchovní směry, je láska. První přikázání z Bible je miluj svého Boha nadevše. 
Zjednodušeně to znamená, že klíčem ke šťastnému životu je milovat život a držet se příjemných pocitů.
Jste raději s člověkem, kterého milujete nebo dáte přednost někomu, s kým je Vám nepříjemně?
Děláte raději to co Vás baví nebo to co Vás nebaví?

Víra a přesvědčení

„Ať už si myslíme, že něco dokážeme nebo nedokážeme, vždy máme pravdu.“    Henry Ford

Síla vlastního přesvědčení

Představte si, že vstoupíte do obchodu s přesvědčeními. Můžete si vybrat jakékoli, které se Vám líbí. Představte si, že je pravdivé a ukazuje se ve vašem životě.
Jaké přesvědčení si vyberete?

Víra

Víra v Boha, Život, vesmír,… znamená, že mohu odevzdat své strachy a obavy, které mám v hlavě. Odevzdání těchto myšlenek a emocí, které tvoří bloky v mém životě způsobí to, že se začnu cítit uvolněně a budu přesvědčený, že vše, co se děje vede k tomu nejlepšímu.
Uvolněný pocit, který získám mi pomůže v lepší rozhodování, protože již nemusím naslouchat svým strachům, ale můžu naslouchat své přirozenosti a intuici.
Víra, že jsem vedený správným směrem a že vše co se děje, se děje pro mé největší dobro je osvobozujícím přesvědčením, které přináší příjemnější život samo o sobě. Bez ohledu na to, že naše víra se projevuje i v okolnostech.
Je dokázané, že věřící lidé jsou šťastnější – článek.

Vědomí a podvědomí

Říká se, že vědomá mysl je jen 10 % z celé mysli. Podvědomí pak 90 %. To co se v podvědomí odehrává je orchestr zážitků, vjemů, emocí, myšlenek a dalších, možná zatím ukrytých aspektů.

Rozvoj mysli

V dětství funguje pouze podvědomá část mysli a vědomí postupně roste. Nenechte se ale zmást. I malé děti nám rozumí a přesně vědí, o čem se mluví. Jen zatím nedisponují schopností vyjádřit srozumitelně své myšlenky, postoje, názory a vědomě se rozhodovat. Mysl se postupně rozvíjí, ukládá zkušenosti a zážitky do podvědomí, které se formuje do čím dál jasnější podoby. S přibývajícím časem už dokážeme pracovat s některými zážitky vědomě.

Uvědomujeme si své pocity, myšlenky a svá rozhodnutí. Když se soustředíme na to, abychom žili vědomý život, můžeme pak vědomě rozhodovat o svém směřování, pracovat se svými pocity a energií, tvořit, realizovat záměry a dosahovat cílů.

Rozhodování

Důležitým faktorem pro rozhodování je vědět, co vlastně chceme.
Pokud vím, že si chci užívat pozornosti, rozhoduje se o tom, jestli půjdu do společnosti nebo zůstanu sám s knihou, celkem jednoduše.

Vraťme se ale na začátek. 10/90 – vědomá a podvědomá část mysli. To je jedna z indicií poukazující na to, že logická rozhodnutí založená na vědomých argumentech nemusí být vždy ta nejlepší. Především pokud se jedná o větší rozhodnutí, je velmi náročné uchopit s nadhledem všechny vstupující parametry pro rozhodování a udělat komplexní rozhodnutí, které zohlední všechny vstupy.
Zjednodušeně těžko logicky odhadneme například jak bude vypadat kurz EUR nebo jak budou ostatní lidé reagovat na naše akce.
Je také dokázané, že lidé, kteří se rozhodují podle srdce jsou s rozhodnutím zpětně spokojenější, než lidé, kteří se rozhodují výhradně racionálně.

Skvělým navigátorem pro rozhodování je naše srdce, intuice, vnitřní hlas, Boží vedení,...
K tomu je důležité být uvolněný a v klidu.

Intuice

Podvědomá mysl nám může dát odpovědi na naše otázky. Pokud se zklidníme a nasloucháme.

Jak na to?

Najděte si klidné místo, udělejte si několik hlubokých, pomalých nádechů a položte si otázku, na kterou chcete znát odpověď.
Věřící lidé se modlí, aby dostali Boží slovo. Například: „Prosím tě Bože, co mám dělat, abych měl báječný vztah?“ 
Můžeme se ptát i sami sebe. Například: „Co mám dělat, abych měl báječný vztah?“

A pak čekejte na odpověď. Buďte trpělivý a nebojte se. Přijde vám ve správnou chvíli.
Může se stát, že přijde až budete dělat něco jiného. Jak ji poznáme? Budeme si jistí, že je to ona.
Jaký je důkaz že to funguje? Vyzkoušejte si to sami. Najděte si to, v čem se cítíte sami nejlépe.

"Co přeješ druhým, přeješ i sám sobě"

Tvořivá síla záměru

Láska vs Strach

Pokud všechny motivy, které lidé mají, zjednodušíme, dostaneme 2 základní. Strach a lásku.

Strach reprezentuje všechno co děláme, protože bychom měli, protože musíme a protože pokud to neuděláme, budeme se cítit špatně.
Láska je vše, co nás baví, co děláme s radostí, přirozeně, aniž bychom se do toho nutili. Děláme to, protože chceme.
 
Znáte film Tajemství (The secret)? Pokud ne, doporučuju se podívat. Popisuje zákony vesmíru při plnění našich snů a přání.

Tvůrčí proces

Myšlenka – Emoce (slovo) – Akce (čin)

Myšlenky mají tu vlastnost, že nejsou omezené časem ani prostorem. Myšlenky nejsou jen v naší hlavě. Jsou všude kolem nás. Je jen na našem vibračním nastavení, kterou myšlenku k sobě necháme přijít a čemu budeme věnovat pozornost. Všimli jste si, že když jste s někým blízkým, často zachytíte stejnou myšlenku? Je to proto, že jste na stejné vibraci, jedné vlně,…

Emoce jsou energií, která má moc myšlenky ukotvit v realitě. Jinými slovy, když vnímáme silný pocit, jsme motivovaní k tomu, abychom na něj reagovali. Pocity jsou energie. Když je nemáme, nic neděláme nebo se nám nic nechce. Vyberte takovou myšlenku, která ve vás vyvolá takový pocit, který vám dá energii a touhu po akci. Ponořte se do tohoto pocitu a představte si, že už jste danou věc získali. Opusťte strach. Najděte si takové myšlenky, které ve vás vyvolají příjemné pocity.

Akce zakončuje celý proces. Z gauče svět nezměníte. Vnímejte, kam vás intuice táhne. Dělejte vědomá rozhodnutí, které vás povedou blíže tomu co chcete. Připomínejte si své záměry, představujte si úspěch a jděte do všeho na 100 %.

Metody

Jakým způsobem můžeme posílit záměr a podpořit své snažení?

Vizualizace
Představte si, že sedíte v kině. Přišli jste na film, na který se moc těšíte. Není to ale běžný film, protože hlavní postavou jste vy a ten film je řízený vámi. Můžete ovládat prostředí filmu a představovat si nejrůznější situace. Jak film probíhá? Kdo jsou další postavy? Kde se odehrává? Co se tam děje? 
Mozek nepozná, co se odehrává jen ve vaší hlavě a co je realita. Učí se vším, co vidí a vnímá. Podrobněji se o tomto tématu dočtete například v knize Trhák – 21 kapitol o našem mozku.
Vizualizaci doporučuji dělat pozitivní. Projeví se pak na vašich pocitech a následných rozhodnutích.

Modlitba
Modlitba je zjednodušeně rozhovor s Bohem. Může být na téma vděčnosti, pokory, přání si, přání ostatním. Silnější se modlitba stává, když mluvíme nahlas. Měla by být pozitivní a konkrétní. Věřte, že Bůh vám dá přesně to, o co žádáte – pokud je to pro vás to správné a podpoří vás to ve vaší cestě. Nezapomeňte, že přání se plní, i když nejsou přesně specifikovaná. Například to, že si přejete nový telefon může přinést situaci, kdy o něj „přijdete“ a budete k pořízení nového „přinuceni“. Vyjadřujte se přesně tak, jak chcete být pochopeni.
„Proste a bude vám dáno, hledejte a naleznete, tlučte a bude vám otevřeno. Neboť každý, kdo prosí, dostává; kdo hledá, nalézá, a tomu, kdo tluče, bude otevřeno.“ – Matouš 7:7-8 

Afirmace
Afirmace je v jednoduchosti kouzelná formulka, kterou opakujete dokola a soustředíte pozornost jen na ni s cílem změnit své podvědomí. Sestavit si vlastní afirmaci není nic náročného. Může to být cokoli od „Dnes se cítím skvěle“ až po „Všichni lidé mě mají rádi“. Důležité při výběru afirmace je uvědomit si pocit, který ve mně vyvolá. Zároveň by měla být uvěřitelná. Pokud nemám peníze a budu s opakovat „Mám spoustu peněz“ může to ve mně vyvolat špatný pocit, protože si vzpomenu na to, že nemám co bych chtěl. Zároveň těžko uvěříme tomu, že máme spoustu peněz, když to tak není. Taková afirmace může být dokonce kontraproduktivní. Na druhou stranu afirmace „Přitahuji příležitosti pro vydělání peněz“ už zní uvěřitelně a zároveň ve mně vyvolává příjemný pocit, který mi pomůže znovu získat lepší postoj a lépe se rozhodovat. Řiďte se svými pocity.
Říká se, že na změnu podvědomých programů je potřeba 21 – 90 dní, takže: Trpělivost nosí růže.

Hooponopono
Léčivá Havajská technika funguje tak, že se při soustředění pozornosti směrem, které chci uzdravit opakuji slova:
Miluji tě – Omlouvám se – Prosím, odpust mi – Děkuji

Energetické tělo - čakry

Naše tělo není jen kost, maso a kůže. Energetická stránka těla je daleko komplexnější. Na této úrovni začíná psychosomatika a čínská medicína.

1. Kořenová čakra

 • Umístění: sedací kosti, mezi přirozením a řití
 • Barva: červená, rudá
 • Vůně: cedr, hřebíček
 • Význam: uzemnění, stabilita, bezpečí, základní potřeby

2. Sakrální čakra

 • Umístění: podbřišek, cca 5 cm pod pupíkem 
 • Barva: oranžová
 • Vůně: ylang-ylang, santal
 • Význam: emoce, mezilidské vztahy, sexuální energie a tvořivé síly

3. Solar-Plexus čakra

 • Umístění: na solar plexu
 • Barva: žlutá až zlatožlutá
 • Vůně: levandule, rozmarýn, bergamot
 • Význam: sebehodnota, ego, svobodná vůle, sebevědomí

4. Srdeční čakra

 • Umístění: uprostřed hrudníku
 • Barva: zelená, růžová, zlatá
 • Vůně: růžový olej
 • Význam: láska, vztahy, schopnost přijímat a dávat lásku

5. Krční čakra

 • Umístění: krk
 • Barva: světle modrá, stříbrná, zelenavě modrá
 • Vůně: šalvěj, eukalyptus
 • Význam: komunikace, schopnost se vyjádřit, upřímnost

6. Čelní čakra

 • Umístění: čelo
 • Barva: indigově modrá, žlutá, fialová
 • Vůně: máta peprná, jasmín
 • Význam: intuice, duchovní síla jednotlivce 

7. Korunní čakra

 • Umístění: na vrchu hlavy
 • Barva: fialová, bílá, zlatá, ultrafialová
 • Vůně: kadidlo, lotos
 • Význam: harmonie, příjem energie, spojení s vesmírem, zdrojem

Jak pracovat s čakrami?

Chcete vědět víc o čakrách, jak s nimi pracovat a jak je harmonizovat?
Podívejte se na článek o čakrách.

Videa

Emocionální inteligence

Úspěch a spiritualita

Tajemství (The secret)

Duše K - Pavel Nývlt

Požádej a je ti dáno

Zákon přitažlivosti

Knihy

Zákon rezonance

Moudrost šamanů

Mistrem sám sobě

Tajemství síly podvědomí

Moc přítomného okamžiku

Čtyři dohody

Pátá dohoda

Miluj svůj život

Jak si správně přát

Hovory s Bohem

Napište mi

Rád se seznámím a vymyslíme, jak se posunout blíže k vašim cílům.

Jaké téma je ti nejbližší?