FINANCE

Vybuduj svou finanční svobodu

Společnost, ve které žijeme je nastavené tak, že peníze k životu potřebujeme.
Tuto skutečnost bychom měli přijmout jako první.
Pro šťastný a plnohodnotný život nepotřebujeme miliony měsíčně, ale existuje určitá hranice, které když dosáhneme, cítíme se finanční svobodní a nezávislí.
Finanční svoboda je cílem většiny lidí, kteří jsou si vědomí důležitosti a role peněz ve svém životě.
Jaké jsou vaše finanční cíle a představy?

Zajištění stabilního příjmu

Pokud nejsme nikým dotovaní a začínáme opravdu od nuly, je důležité si vydělat na základní životní věci – jídlo, bydlení, abychom se dostali do jistoty. Dobrá volba především pro mladší lidi je práce v zahraničí. Není se čeho obávat, ani kdybyste v zahraničí byli rok, nic vám neuteče. Naopak se můžete osamostatnit, získat cenné zkušenosti a vydělat si dostatek peněz. Koukněte na Google a podívejte se na možnosti práce v zahraničí.

Další způsob, jak si zajistit stabilní příjem je v zaměstnaní třeba i na částečný úvazek.

Finanční plánování

Spočítejte si, kolik peněz potřebujete a sepište si i další parametry práce, která by Vám vyhovovala. Je to důležité nejen pro finance, ale i pro vlastní pohodu. Doporučil bych si na začátek vybrat něco, co vám poplatí náklady a zároveň vám zbyde hodně času na vzdělávání se a další aktivity, které zajistí bonusové příjmy, na kterých můžete stavět svoje další investování a budování bohatství. Jak vybrat správné zaměstnání se podívejte v sekci Kariéra

Jak si zajistit příjem

Zaměstnání si můžete najít na Google, jen si vymyslete co byste chtěli dělat a napište pracovní místa + to, co chcete dělat.
Jak se připravit na pohovor
se může podívat ve videu od Filipa Nováka.

Pokud nechcete jít klasickou zaměstnaneckou cestou a nemáte kontakty na lidi, kteří by Vám mohli pomoct nějaké příjmy zajistit, můžete se podívat na internet, jak budovat své příjmy. Tady je odkaz na 91 tipů jak si zajistit příjem.

"Výše Vašeho příjmu je odrazem hodnoty, kterou dáváte ostatním."

Evidence příjmů a výdajů

Máte přehled o svých financích nebo se ani nerozkoukáte a peníze jsou pryč?
Stačí jednoduchá matematika, která vám ukáže, kde můžete ušetřit.

Můžete využít různých aplikací, které poskytují banky, případně na to použít tabulku.

Přehled o příjmech a výdajích potřebujete, když podnikáte, abyste věděli, jakou musíte zaplatit daň.
Pokud nepodnikáte, přehled vám pomůže najít a snížit své výdaje.

Další možností, jak kontrolovat finance je rozložení výdajů.

Rozložení příjmů a výdajů

Pokud máte stabilní příjem a můžete očekávat, že ho budete mít každý měsíc, je na čase si rozložit výdaje na začít s finančním plánováním. 

Příjmy si můžete na jednotlivé položky rozdělit například podobným způsobem:

Po rozdělení pak víte přesné částky, se kterými můžete vycházet a které vám dodají jistotu. Dalším krokem bude budování dalších příjmů.

Samozřejmě každý má výdaje a příjmy různé, proto se nedá přesně říct kolik, by na které položky mělo jít. 
Důležité je uvědomit si, co přesně potřebuji a chci platit a rozplánovat si finance tak, aby přišla jistota a prostor pro zvyšování příjmů.
Minimálně 10 % příjmů si každý měsíc odkládejte a investujte. Díky tomu při dlouhodobém držení tohoto pravidla zlepšíte svou finanční budoucnost.

"Chcete vybudovat vysoké příjmy? Nejdříve vybudujte sebe"

Budování pasivních příjmů

Pasivní příjem je takový příjem, který vám chodí, aniž byste museli vykonávat nějakou aktivitu a dávat do ní čas.

Typickým pasivním příjmem je například pronájem bytu, dividenda z akcií nebo příjem z vybudované firmy.

Jak asi tušíte, pasivní příjem nevybudujete z nuly přes noc. 

Tady máte přehled 58 způsobů, jak si zajistit pasivní příjem.

Cashflow kvadrant

V levé části kvadrantu jsou zaměstnanci a OSVČ – lidé, kteří prodávají svůj čas.
Většina zaměstnanců má pevnou pracovní dobu, jistý a stabilní příjem. To může být pro některé lidi velmi pozitivní.
OSVČ mají možnost si svůj čas organizovat podle sebe, ale si musí zajistit zakázky.

Na pravé straně kvadrantu jsou lidé, kteří budují systém a pracují na tom, aby si vydělávali peníze bez ohledu na počet hodin, které u práce tráví.

Jestli je jednodušší najít si zaměstnání nebo vybudovat úspěšnou firmu si můžete odpovědět sami.

Nebojte se mezi jednotlivými kvadranty oscilovat. Můžete se třeba zaměstnat na poloviční úvazek, mít nějaké projekty bokem a zároveň se věnovat investování volných peněz.
Život nemá žádná omezení, dělejte to, co vám dává smysl nejvíce.

"Nejlepší investice je sama do sebe. Do lepšího života."

Investování

Investování je proces, kdy dám peníze do investičního instrumentu, který má potenciál získat více peněz, než do něho vložím.
Zjednodušeně, dnes dám 10 000 Kč a za rok mám 12 000 Kč.

Investiční trojúhelník

U investování se setkáváme s tzv. investičním trojúhelníkem. Princip je takový, že vždy  můžeme dosáhnout jen 2 ze 3 vrcholů.

Výnos – potenciální výše zisku. Většinou platí, že čím větší je výnos, tím vyšší je i riziko. Obzvlášť u krátkodobých investic.

Riziko – možnost ztráty. Rizikem může být jak výkonnost instrumentu, tak i důvěryhodnost. Existuje spousta případů, kdy investor přišel o celý vklad.

Likvidita – schopnost, s jakou jsme schopni přeměnit investici na peníze. Čím delší je likvidita, tím déle si na svůj zisk počkáme.

Základní principy investování

1) Diverzifikace – nesázejte vše na jednu kartu a rozkládejte riziko ztráty mezi více investičních nástrojů

2) Vyhněte se emocím – pečlivě vybírejte, kam dáváte peníze. Nereagujte na nadšení, ale na smysluplné argumenty.

3) Investujte dlouhodobě – myšlenka na rychlé zbohatnutí je sice krásná, ale ve světě investic vás může přivést k neúspěchu.

4) Investujte pravidelně – průběžným nakupováním snížíte riziko a zároveň můžete své investice dlouhodobě plánovat.

5) Hledejte informace – vždy se poraďte s někým zkušenějším nebo alespoň prohledejte internet. Často vám i jedna maličkost může pomoci.

6) Poplatky – vždy si zjistěte, jaké poplatky vás při investování čekají. Jiné to bude u stavebního spoření a jiné u dluhopisů.

Kam investovat?

Když už víme, jak se k investicím chovat, můžeme se bavit o tom, kam své peníze zainvestujeme.

Investice do sebe – stojím si za přesvědčením, že nejlepší investice je do sebe samého. Zaplatit si kurz, koupit knihu nebo jít na přednášku Vám může přinést znalosti, které Vám do budoucna, pokud je správně využijete, mohou přinést stovky tisíc. Pokud je Vám okolo 20 let, můžete zainvestovat například do rozvojového kempu.

Stavební spoření – nejedná se úplně o klasickou investici, ale vzhledem k tomu, že stát přispívá 10 % ke vkladu až do výše 2000 Kč ročně, se jedná o celkem zajímavou možnost pro odkládání peněz.

Podílové fondy – první, co Vám nabídnou, když jdete do banky jsou podílové fondy. Fungují tak, že více investorů skládá peníze na jednu hromadu, ze které se pak kupují a prodávají určité instrumenty za účelem zisku. Fondů je nespočet, vybírat můžete na základě historické výkonnosti nebo podle výše vstupního poplatku.

Dluhopisy – fungují tak, že firma Vám dá příslib návratu peněz, které jí „půjčíte“ s bonusem. Dluhopisy mají výhodu toho, že výnos býva fixní a předem daný. Také výplaty mohou být pravidelné. Nevýhodou je, že často nemůžete na prostředky sáhnout i několik let. Dávejte také pozor na důvěryhodnost a stabilitu firmy, od které si dluhopis kupujete.

Akcie – u akciových společností můžete nakoupit nějaký podíl a stát se tak „vlastníkem“ určité části firmy. Pro menší investory to nemá velký význam, ale u větších investic se můžete pak zapojit i do rozhodování a vedení firmy. 

Kryptoměny – v posledních letech ve všech pádech skloňované téma. Potenciál velkého zisku, ale spojený s vysokým rizikem ztráty. Než zainvestujete, pečlivě vybírejte a raďte se s odborníky.

Nemovitosti – jednoduché, oblíbené a s nízkém rizikem. Koupíte nemovitost a pronajmete ji. Kromě příjmu z nájmu je i potenciál růstu hodnoty nemovitosti v čase a tedy možnost ji prodat za několik let se ziskem. Případně ji můžete mít připravenou pro své potřeby do budoucna.

Investiční platformy

Existuje spousta aplikací, přes které můžete nakupovat akcie, kryptoměny a další instrumenty. Osobně používám Degiro, Revolut a Portu kde můžete investovat i od několika stovek korun. Doporučuju se podívat na internet a najít tu, která Vám bude vyhovovat. Podívejte se třeba na srovnání investičních brokerů.

Videa

Cashflow kvadrant

Šetření peněz

Rozdíly mezi chudými a bohatými

Nejbohatší muž v Babylóně

Finanční gramotnost

Tři hromádky - základ fin. gramotnosti

Nejlepší knihy o financích

Jak myslí milionáři

Jistou cestou k bohatství

Myšlením k bohatství

Bohatý a chudý táta

Nejbohatší muž v Babylóně

Napište mi

Rád se seznámím a vymyslíme, jak se posunout blíže k vašim cílům.

Jaké téma je ti nejbližší?